ekonomia, kapitał, gospodarka

296 readers
14 users here now

founded 4 years ago
MODERATORS
1
 
 

Wigilijna inicjatywa posła Ryszarda Petru, który postanowił spędzić ten dzień pracując w dyskoncie Biedronka, wywołała burzę w mediach społecznościowych. Analiza przeprowadzona przez Kolektyw Analityczny Res Futura wykazała, że aż 90 proc. komentarzy miało negatywny wydźwięk, podważając autentyczność akcji i krytykując ją jako chwyt marketingowy.

2
 
 

Co wasze lewicowe serduszka myślą o ty co Rysiek robi w biedrze?

Niżej mój komentarz, ale najpierw jeśli możecie to dodajcie w komentarzu własną opinię zanim moją przeczytacie.

spoilerWiadomo, jest to szopka. Gość ani nie jest chronicznie przemęczony tą pracą, ani nie żyje w stresie że od tej pracy zależy jego przeżycie, bo rachunki same się nie zapłacą, a często pracownicy na utrzymaniu mają nie tylko siebie ale i rodziny.

Wiadomo że Rysiek nie doświadczy tego czego doświadcza normalny pracownik biedry czy innego supermarketu. Nikt na niego nie podniesie głosu, zawsze będzie ktoś do pomocy, sklep pewnie wcześniej był wysprzątany i ktoś kompetentny został wysłany by doglądać Ryśka.

Z drugiej strony, dawno w ogóle nie było tak viralowej akcji która mówiłaby o losie zwykłych pracowników, która zwracałaby uwagę na pracę szeregowych robotników. Jest to praca po prostu ciężka, niskopłatna, bez większej możliwości rozwoju. Natomiast Rysiek poszedł do biedry by udowodnić innym, że praca w wigilię to nic złego i to powinien być normalny dzień pracujący. Całe założenie jest skrzywieniem rzeczywistości i pokazaniem że w sumie to nic takiego jebać 8 godzin w wigilię (jak to ktoś napisał w internetach, ciekawe czy po wszystkim Rysiu wrócił do domu i musiał spędzić kolejne parę godzin przygotowując kolację, tak jak sporo osób pracujących tego dnia).

Memik na rozwezelenie:

3
4
5
6
 
 

Zaangażowanie w propagowanie idei kooperatyzmu zaowocowało interesującymi materiałami, które warte są uwagi i dokładnej analizy, ponieważ stanowią ważną część polskiej historii społecznej i gospodarczej.

7
8
9
 
 

„Czy Pani/Pana zdaniem rząd powinien zlikwidować bądź ograniczyć świadczenie 800+?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Sprawozdanie z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci za 2023 rok, które trafiło do Sejmu wskazuje, że „program »Rodzina 500+« miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”.

Program 500+ nie przyczynił się do długofalowego wzrostu dzietności w Polsce

Rząd PiS uruchomił program 500+ 1 kwietnia 2016 roku. Program, według deklaracji jego autorów, miał mieć charakter prodemograficzny – jego istotą było wsparcie rodzin wychowujących dzieci wypłacaną co miesiąc kwotą 500 złotych. Początkowo pieniądze wypłacane były rodzinom, które miały więcej niż jedno dziecko, jednak od 1 lipca 2019 roku pieniądze popłynęły również do rodzin jedynaków.

Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia 500+ zrewaloryzowano – i podniesiono do 800 złotych. Obecnie program nosi nazwę „Rodzina 800+”. W 2025 roku realizacja tego programu ma kosztować budżet państwa ponad 60 mld złotych. 

Mimo dużych wydatków – jak wynika z wspomnianego wcześniej sprawozdania – program 500+ a obecnie 800+ nie doprowadził do trwałego wzrostu dzietności w Polsce. W 2023 r. wskaźnik dzietności wyniósł 1,17, czyli spadł do poziomu sprzed wprowadzenia programu „500+”, gdy sięgał on 1,29. Tymczasem, by zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności powinien mieć wartość 2,1. Według danych za 2022 rok, Polska miała piąty najniższy wskaźnik dzietności w UE. 

Krytycy świadczenia wskazują, że w rzeczywistości nie ma on waloru prodemograficznego lecz jest świadczeniem o charakterze socjalnym. I – jako takie – nie powinno być wypłacane wszystkim. W komentarzu opublikowanym na rp.pl Krzysztof Adam Kowalczyk postuluje więc wprowadzenie kryterium dochodowego przy wypłacie tego świadczenia

Obecna koalicja rządząca w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 15 października 2023 roku deklarowała jednak, że żadne świadczenie przyznane w czasie rządów PiS nie zostanie odebrane. Utrzymanie świadczeń i wprowadzenie nowych (np. programu „Aktywny rodzic”, tzw. babciowe) oraz rekordowo wysokie wydatki na obronność (w 2025 roku mają wynieść ok. 5 proc. PKB) są źródłem rekordowo wysokiego deficytu w budżecie na 2025 rok (wyniesie 289 mld złotych).  

Sondaż: 52 proc. mieszkańców największych miast chce ograniczenia programu 800+

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy, ich zdaniem, świadczenie 800+ powinno zostać zlikwidowane lub ograniczone.

  • Na tak zadane pytanie 16,1 proc. badanych stwierdziło, że świadczenie powinno być zlikwidowane.
  • 37,6 proc. respondentów uważa, że liczba odbiorców świadczenia 800+ powinna być zmniejszona.
  • 25 proc. badanych postuluje utrzymanie świadczenia 800+ w obecnej formie.
  • 15,6 proc. respondentów chce, aby zostało ono utrzymane i by było podnoszone.
  • 5,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Łącznie za likwidacją lub redukcją programu 800+ opowiada się zatem 53,7 proc. badanych. Za utrzymaniem programu lub podniesieniem świadczenia opowiada się 40,6 proc. respondentów. 

Zmniejszenie liczby odbiorców programu za słuszne częściej uważają kobiety (40%) niż mężczyźni (35%). Takie zdanie najczęściej podzielają osoby do 24 roku życia, jak i najstarsi uczestnicy badania (42% w obu grupach). Ograniczenie liczby odbiorców świadczeń popiera ponad dwóch na pięciu respondentów (42%) z wyższym wykształceniem i podobny odsetek (44%) osób z dochodami, które nie przekraczają 3000 zł netto. Zdecydowanie częściej niż pozostali opinię taką wyrażają badani z największych miast (52%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 22-23 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

10
11
12
13
14
 
 

cross-postowane z: https://szmer.info/post/4843734

W skrajnym ubóstwie żyje 2,5 miliona Polaków, ponad 17 mln mierzy się z wykluczeniem społecznym, a do tego rośnie liczba osób w kryzysie bezdomności. Przeraża zwłaszcza wzrost aż o 50 proc. liczby dzieci, które nie mają, gdzie mieszkać. Polska ostatni raz w tak złym miejscu była w 2015 roku.

15
16
17
18
19
 
 

cross-postowane z: https://lemmit.online/post/4108468

This is an automated archive made by the Lemmit Bot.

The original was posted on /r/polska by /u/LordLorq on 2024-10-07 12:30:46+00:00.

20
 
 

Proszę o wytłumaczenie jaki praktyczny cel jest w tym, żeby odliczać podatek od darowizn.

Czy jeśli jako pracownik najemny zarobię w rok 10000zl, a zrobię przelew - darowizne na cele statutowe dla np. jakiejs fundacji na 600zl, to mogę to odliczyć od podatku? I co to znaczy w praktyce? Ze zwrot podatku będę miał wyższy niż miałbym, gdybym tego nie zrobił? O ile wyższy? Ze kwota 1,5% również będzie wyższa? O ile wyższa?

Jestem zielony w tym temacie, a wiem, że wiele osób z tego korzysta, bo z jakiegoś powodu jest to dla nich opłacalne.

21
 
 

Jakim cudem to jeszcze nie ma miliona podpisów?!

W ramach tej inicjatywy wzywamy Komisję Europejską do ustanowienia europejskiego podatku od wielkich majątków. Tego rodzaju opodatkowanie pozwoliłoby zwiększyć zasoby własne Unii, a dzięki pozyskanym dochodom można by kontynuować na większą skalę europejską politykę w zakresie transformacji ekologicznej i społecznej oraz współpracę na rzecz rozwoju. Działania te byłyby współfinansowane przez kraje UE. Pozyskany w ten sposób wkład finansowy zostałby wykorzystany do walki ze zmianą klimatu i nierównościami. Pomógłby również zagwarantować, że obywatele europejscy w sprawiedliwy sposób przyczynią się do realizacji tych celów.

22
 
 

Skala jako punkt odniesienia:

tysiąc sekund to 16.67 minut
milion sekund to 11.6 dni
miliard sekund to 31.7 lat

23
24
25
 
 

O pomysłach jak radzić sobie w życiu po zawaleniu się zachodnich mocarstw

view more: next ›