rahora

joined 2 years ago
MODERATOR OF
 

Przedstawiamy komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Greenpeace Polska do działań Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w związku z ujawnieniem naruszenia zakazu wycinki w 1% najcenniejszych polskich lasów.

 

Lasy Państwowe zamierzają zarabiać na projektach wiatrowych, które rozwija na ich terenach duńska firma Eurowind Energy. Inwestycje chce zablokować stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, które w piśmie do ministerstwa klimatu wskazało szereg nieprawidłowości związanych z tym projektem wiatrowym.

 

Zobacz, co znajdziesz w lutowym wydaniu:

„Zmiana klimatu” Grzegorz Bożek
„Za mało i za późno? – wyniki COP29 i polityka klimatyczna w 2025 roku” Urszula Stefanowicz
„PSL idzie drogą PiS-u – popiera przywileje myśliwych kosztem bezpieczeństwa publicznego” Alan Weiss
„Jaki był 2024 rok w »Dzikim Życiu«” Redakcja
„Ochrona starolasów – nowy pomysł na ochronę najcenniejszych lasów” Paweł Kisiel
„Ścieżka daleko od drogi. W poszukiwaniu utraconego ładu” Łukasz Bartuszek
„Piękna harmonia nie dla delfinów” Edwin Radzikowski
„Historia ochrony fińskiej przyrody” Hanna Ruszczyńska
„Jodła pospolita i bór jodłowy” Łukasz Misiuna
„Zakaz gołębi” Amanda Musch
„Solarpunk: czy potrzebujemy nowych narracji?” Adam Barcikowski
Wieści ze świata
„Biegowy sezon 2024 w Dzikie Życie RunTeam za nami” Redakcja
„Beznartni” Dagmara Stanosz
„Koszty wracają do ludzi” Ryszard Kulik
„Roztocze i ich niezwykłe więzi ze zwierzętami” prof. Piotr Skubała
„Chronić gatunek, obszar czy zjawisko przyrodnicze?” prof. Jan Marcin Węsławski
Ścinki
humor Ryszard Dąbrowski
 

Odcinek trasy S11 od granicy województwa opolskiego do Tarnowskich Gór ominie Lasy Lublinieckie, ponieważ zostanie poprowadzony przez ich obrzeża. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach odrzuciła wariant drogi szkodliwy dla środowiska forsowany za czasów rządów PiS. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgodziła się na przebieg trasy wskazany przez RDOŚ, co przyśpieszy budowę i zmniejszy koszty środowiskowe. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uważa, że to przełom i szansa na to, by w Polsce drogi nie powstawały kosztem wyrębu lasów.

 

Lasy Państwowe zapowiadają budowę farm wiatrowych na obszarach leśnych w ramach realizowanego od 2021 r. programu „Las Energii”. Ten kontrowersyjny pomysł spotkał się ze zdecydowanie negatywną opinią Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP)1. O to jakie są zagrożenia tego projektu dla przyrody, co może się kryć za pomysłem leśników i czy jest on zgodny z zapisami Ustawy o lasach – pytamy dr. hab. Alka Rachwalda z Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz członka PROP.

 

Mija właśnie rok od historycznej decyzji dla polskiej przyrody. 8 stycznia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło moratorium, które wyłączało 1,3% najcenniejszych lasów z wycinek. Miał to być początek zapowiadanych przez koalicję rządzącą reform, dotyczących wyłączenia 20% lasów z pozyskania drewna. Kolejne miesiące okazały się jednak wyhamowaniem procesu i brakiem wprowadzania trwałych rozwiązań prawnych. W 2025 r. pod topór może pójść nawet 2,3 mln m³ starolasów, dlatego strona społeczna oczekuje wprowadzenia moratorium 2.0. Czy zawarta w umowie koalicyjnej lepsza ochrona polskich lasów zostanie wreszcie zrealizowana?

 

Od 15 listopada pod topór idą drzewa na terenie Puszczy Białowieskiej. Wycinkę w pasie 4 metrów od drogi na odległości ponad 3,5 km prowadzą Lasy Państwowe. Powodem jest przebudowa drogi wojewódzkiej 687 Nowosady – Narewka. Weryfikacja dokumentów dokonana przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wykazała jednak rażące naruszenia, dlatego organizacja złożyła wniosek o natychmiastowe wstrzymanie prac. Lasy Państwowe nie wstrzymały prac i dziś drzewa są wciąż wycinane w cennym obszarze Puszczy.

view more: next ›